Przełamanie na Kałuży

Autorstwana 7 kwietnia 2017

W meczu otwierającym 28. kolejkę LOTTO Ekstraklasy, Cracovia pokonała Śląsk Wrocław 1:0. Jedyną bramkę dla podopiecznych Jacka Zielińskiego strzelił Piotr Polczak.

Spotkanie szczęśliwie rozpoczęło się dla „pasów”. W 9 minucie po błędzie Mariusza Pawełka, piłkę w siatce umieścił Piotr Polczak. Strata bramki podziałała pobudzająco na gości z Wrocławia. Szczególnie aktywny w ekipie Jana Urbana był Hiszpan Joan Roman.  Były piłkarz Barcelony B udzielał się w większości akcji, lecz świetną dyspozycję przerwał faul gospodarzy, przez co już w 27 minucie szkoleniowiec Śląska zmuszony był do przeprowadzenia zmiany.

Cracovia nie zamierzała oddawać inicjatywy. Przez pierwszą połowę oddali aż 15 strzałów na bramkę Mariusza Pawełka, jednakże żaden z nich nie przełożył się na zmianę wyniku. Na przerwę Pasy mogły schodzić zadowolone.

Początek drugiej połowy nie przyniósł nadzwyczajnych zmian w grze obu jedenastek. Nadal wyraźna przewaga stała po stronie krakowskich piłkarzy. Sytuacja odmieniła się po 60 minucie. Śląsk wyraźnie zaatakował, stwarzając zagrożenie pod bramką Grzegorza Szamotulskiego. Jedną z najgroźniejszych akcji, drużyna z Dolnego Śląska stworzyła za sprawą Ryouty Morioki. Piłka po strzale japońskiego pomocnika odbiła się jeszcze od jednego z zawodników gości, lecz ostatecznie minęła słupek bramki gospodarzy.

Podopieczni Jacka Zielińskiego do ostatnich minut bronili wyniku w myśl zasady „po trupach do celu”. Ostatecznie to oni schodzili z murawy „z tarczą”. Po 175 dniach od ostatniego zwycięstwa trzy punkty zostały po „pasiastej” stronie błoń.

Cracovia: Grzegorz Sandomierski – Deleu, Piotr Polczak, Hubert Wołąkiewicz, Tomasz Brzyski – Jakub Wójcicki, Damian Dąbrowski, Marcin Budziński, Sebastian Steblecki (71. Mateusz Cetnarski) – Erik Jendrisek (72. Tomas Vestenicky), Mateusz Szczepaniak (87. Jaroslav Mihalik).

Śląsk Wrocław: Mariusz Pawełek – Kamil Dankowski, Piotr Celeban, Adam Kokoszka, Mateusz Lewandowski – Joan Roman (27. Ostoja Stjepanovic), Aleksandar Kovacevic, Ryota Morioka (86. Mario Engels), Sito Riera, Robert Pich – Łukasz Zwoliński (46. Kamil Biliński).