Tytuł

Wykonawca

Kolejny sukces Igi Świątek! Awans w rankingu WTA

Autorstwana 17 maja 2021

31 maja polska tenisistka Iga Świątek skończy 20 lat. Mimo tak młodego wieku ma już na swoim koncie ogromną liczbę sukcesów. Niedawno w finale turnieju WTA 1000 w Rzymie pokonała Czeszkę Karolinę Pliskovą. Zwyciężyła bez straty gema z wynikiem 6:0, 6:0.  Po tej wywalczonej wygranej Świątek zaliczyła awans w światowej klasyfikacji.

Za wygraną w turnieju we Włoszech Świątek otrzymała 900 punktów. To przesunęło ją w rankingu WTA aż o 6 pozycji. Pliskova spadła na dziesiątą pozycję, a dziewiątą oddała polskiej tenisistce. Iga po raz pierwszy znalazła się w Top 10. Wcześniej osiągnęła to tylko Agnieszka Radwańska, która najwyżej była druga.

Tenisistka wyprzedziła m.in. Hiszpankę Garbine Muguruzę czy Amerykankę Jennifer Brady.  Świątek na dziewiątej pozycji ma 4435 punktów. Liderka rankingu – pochodząca z Australii Ashleigh Barty – ma ich 10175. Druga na podium znajduje się Naomi Osaka (7461 punktów), a trzecia – Simona Halep (6520 punktów). Oprócz Igi w rankingu WTA są też inne Polki. Na 47. miejscu widnieje Magda Linette, 135. lokatę zajmuje Katarzyna Kawa, a 152. pozycja należy do Magdaleny Frech.

Specjaliści przyznają, że zwycięstwo w Rzymie było niewątpliwie spektakularne. Nigdy wcześniej finał tej imprezy nie zakończył się takim jednostronnym wynikiem. Po wygranej okazało się, że Świątek była tak skupiona na grze, że poznała wynik dopiero po zakończeniu meczu.

Gdy mój trener powiedział mi, że było 6:0, 6:0, to spytałam: „Naprawdę? To nie jest pomyłka?”. Podczas przerw w grze wizualizowałam sobie za każdym razem, że zaczynam ten mecz od początku. Robiłam to na tyle dobrze, że nie wiedziałam, że pierwszego seta wygrałam bez straty gema. Kluczowe jest to, by nie myśleć o tym i po prostu grać. Bo jak zaczniesz myśleć o wyniku, to właściwie zrujnujesz swój sposób myślenia i nastawieniewypowiedziała się tenisistka podczas pomeczowej konferencji prasowej.